Nieuws

Wat als je de koningin op bezoek krijgt?

Dat overkwam dorpsgenote Thamara De Nijs. Die is directeur van GBS Salto in Oud-Turnhout. “Net voor de kerstvakantie werd ik gecontacteerd met de mededeling dat koningin Mathilde onze school zou bezoeken. Mijn allereerste reactie aan de telefoon was letterlijk oh my god.” De voorbereiding beperkte zich allerminst tot een bezoekje aan de kledingwinkel en de kapper. Thamara nam na een welverdiende week vakantie de tijd om samen met ons terug te blikken op deze onvergetelijke ontmoeting.

Pesten, dat kan niet!

Het Vlaams netwerk Kies Kleur tegen Pesten reikt jaarlijks een Pesten, dat kan niet!-prijs uit. Scholen worden hiermee beloond voor het werk dat ze leveren om (cyber)pesten te voorkomen en aan te pakken. De school van Thamara behaalde een bronzen medaille voor hun inspanningen.

Thamara: “Net voor de kerstvakantie leerde ik dat koningin Mathilde op 9 februari langs zou komen op onze school. Men vroeg me om uiterst discreet om te gaan met deze informatie. Voorlopig mochten, behalve ikzelf, enkel de algemeen directeur en burgemeester van Oud-Turnhout hiervan op de hoogte zijn. Zo’n fantastisch nieuws en dat moest ik voor mezelf houden.”

Veiligheidsdienst en persattaché

Thamara: “In de week na de kerstvakantie nam het Hof een eerste keer contact op met mij om een eerste overleg in te plannen. Het te volgen protocol, de nodige veiligheidsmaatregelen die in acht genomen moesten worden en de afspraken betreffende de pers werden overlopen. We moesten een apart toilet voorzien voor de koningin en er werd een safe room uitgekozen. In deze week bracht ik ook mijn schoolteam op de hoogte. Zij reageerden eerst, net zoals ik, met ongeloof, maar dat maakte al snel plaats voor enthousiasme. Maar nog altijd mochten enkel het schoolbestuur en het team op de hoogte zijn. We mochten nog niets communiceren aan onze leerlingen.” Die go kreeg Thamara pas op 2 februari van het Hof.

Het bezoek van koningin Mathilde werd minutieus voorbereid. De te volgen route doorheen de school, de klaslokalen waar ze binnen zou gaan, de tijd die ze in elke klas zou doorbrengen, de opstelling van de pers die in de klaslokalen aanwezig zou zijn. Alles werd in een draaiboek gegoten dat meermaals aangepast en ter goedkeuring voorgelegd werd.

“Zelfs de lesvoorbereidingen van de lessen die de koningin ging bijwonen, moesten ter controle doorgegeven worden. En we moesten er voor zorgen dat de koningin nooit met haar rug naar een raam zou zitten of staan. Alles werd ook zorgvuldig getimed. Het gedeelte over veiligheid en de contacten met de pers werden gelukkig door de gemeentediensten voorbereid. Ik kon me volledig focussen op wat er op school stond te gebeuren.”

D-day: vrijdag 9 februari

Wat als je de koningin op bezoek krijgt?
Gouverneur Cathy Berx, Thamara en de koningin

Thamara: “De nachten voordien heb ik toch wel slechter geslapen. De ochtend van het bezoek was het ganse team al vroeg op school aanwezig. Omstreeks 8 uur arriveerden de veiligheidsdienst en persattaché. We doorliepen nog één keer het draaiboek en wandelden de route die de koningin zou nemen. En dan was het moment daar. Om 9 uur arriveerde koningin Mathilde aan onze school. Het protocol schreef voor dat ze eerst verwelkomd zou worden door gouverneur Cathy Berx, vervolgens door burgemeester Bob Coppens en dan pas door mezelf. Daarna gaven twee kleuters een bloemetje en een welkomstgeschenkje af. De koningin, die liefst als Hare Majesteit aangesproken wil worden, stelde iedereen meteen gerust. Ze gaf ook aan het protocol zelf een beetje te zullen doorbreken. Zo nam ze een kleuter mee doorheen de erehaag tot aan het klaslokaal. Ze maakte tijd voor zoveel mogelijk kinderen en personeelsleden.”

Het volgende anderhalf uur zou Thamara de koningin persoonlijk begeleiden naar de verschillende klassen. “Ze was heel toegankelijk in de omgang, de gesprekken verliepen telkens heel vlot. De aanwezigheid van de pers was waarschijnlijk nog het meest stresserende.”

RTV maakte deze reportage:

Reageer

Back to top button