Nieuws

Een Koesterplaats voor Merksplas

De gemeente Merksplas legt samen met het Huis van het Kind een koesterplaats aan op de gemeentelijke begraafplaats. Op die plek kunnen ouders, grootouders, familie en vrienden stilstaan bij het verlies van een (ongeboren) kind. De opening ervan is voorzien op Wereldlichtjesdag, zondag 11 december 2022.

Even stil kan staan bij je verdriet

“Veel mensen vinden troost bij elkaar, maar sommigen hebben ook een fysieke plaats nodig waar ze heen kunnen gaan”, legt schepen Leen Kerremans (Leefbaar Merksplas) uit. “De koesterplaats richten we sereen maar warm in, zodat ouders, grootouders, familie en vrienden er naartoe kunnen gaan om stil te staan bij hun verdriet.”

Een sterretje plaatsen kan er ook

Bij het Huis van het Kind in het gebouw van Kinderclub de Spetter in de Pastorijstraat, kunnen ouders die een kind verloren een gratis sterretje komen afhalen. Dat kunnen ze aan de koesterplaats achterlaten.

“De sterretjes zijn er in de eerste plaats als aandenken”, legt Bernice Slief (coördinator Huis van het Kind Merksplas) uit. “We lieten die maken door de bewoners van MarkSaam hier in het dorp. Als je wil kan je het sterretje zelf personaliseren met een naam, een tekening van een broertje of zusje of een boodschap.”

Koestergemeente

“De opening van onze koersterplaats valt midden in de Koesterweek die het Berrefonds organiseert. Tijdens die week maken we dan van Merksplas een koestergemeente”, vult Kerremans aan. “We zullen in zo veel mogelijk gebouwen in onze gemeente slingers met hartjes ophangen om de gezinnen die dit vreselijke verdriet met zich meedragen, een hart onder de riem te steken.”

De koesterweek gaat door van zondag 11 december tot en met zaterdag 17 december. Meer info daarover vind je op: www.koesterweek.be.

Opening

De gemeente opent de koesterplaats officieel op zondag 11 december 2022. Samenkomst is voorzien bij het Huis van het Kind, Pastorijstraat 7 om 10 uur. Daarna wandelen we in groep naar de gemeentelijke begraafplaats. Aansluitend is er een koffiemoment in het Huis van het Kind om wat na te praten.

Foto’s: gemeente Merksplas

Dan toch een Sterretjesweide

Op 19 januari 2015 deed N-VA Merksplas bij monde van Tine van der Vloet het voorstel om op de begraafplaats een Sterretjesweide in te richten. De gemeente hield toen de boot af. Burgemeester Frank Wilrycx (Leefbaar) wees er toen op dat “het in Merksplas mogelijk was om ook de doodgeboren kinderen een plaats te geven bij de kindergraven (die nooit worden verwijderd) en dat er daarbij liefst geen onderscheid gemaakt wordt tussen jong gestorven en levenloos geboren kinderen. De gemeente komt altijd zo veel mogelijk tegemoet aan de wens van de familie om het leed te verzachten. Artsen, ziekenhuizen en begrafenisondernemers zijn hiervan op de hoogte.”

Tine van der Vloet (N-VA): “Het gemeentebestuur had er toen inderdaad geen oor naar. Ze vonden het niet nodig om dit te voorzien in onze gemeente. Nochtans waren er toen al 129 gemeentes die het al wel hadden voorzien. Uiteraard zijn wij nu tevreden dat het bestuur op deze beslissing terugkomt. Het is zeer waardevol dat er ook in onze gemeente een plaatsje wordt voorzien waar ouders, broers of zusjes, grootouders, familie en vrienden kunnen naar toe gaan wanneer ze daar zelf nood aan hebben. Het is vaak een kleine troost in zeer moeilijke tijden.”

Bron
persbericht Gemeente MerksplasGemeenteraadsverslag 19 januari 2015

Reageer

Back to top button